Anasayfa / Her Telden / Tatil - Turizm / Türkiyenin En Güzel Doğal Güzellikleri Nelerdir?
Türkiyenin En Güzel Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Türkiyenin En Güzel Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Aslında ülkemizin her yerinde bir güzellik bulunmakta fakat kendimizce hazırladığımız bazı yerlerden bahsetmek istedik.

 

  1. Burdur İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya Karayolu üzerinde, Burdur’a 15 km. uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır. 597 m. Uzunluğundadır. Su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsular ve göller bulunmaktadır.

insuyu-206

 

burdur-insuyu

İnsuyu  Mağarası’nın gezilebilen uzunluğu 525 m’dir. Kalker   tortulanmalarından türlü  şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin,   yaklaşık 10-15 bin yılda,  suyla erimesi ve aşınması sonucu oluşmuş bir doğa   harikasıdır. Mağarada  etkileyici güzellikte sarkıt, dikit ve sütunların yanı   sıra değişik boyutlarda  9 adet gölcük yer almaktadır. Bunlardan “Büyük Göl”   adıyla anılan göl 512 m2’lik  alanıyla, Türkiye’nin en büyük yeraltı   gölüdür.

2.  Uluabat Gölü, (Apolyont veya Öka olarak da bilinir), Türkiye’nin 10. büyük gölü olan ve Nilüfer ilçe sınırlarında bulunan Uluabat Gölü, kentin en gözde doğal güzelliklerinden biridir.

667337-bursa-uluabat-golu

 

bursa-uluabat-golu

 

13.500 ha alana sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 9 metredir. Gölde bazı adacıklar ve kayalıklar bulunur. Kalker yapılı bu adacıkların en önemlileri Halil Bey adası, Heybeli Ada ve Kız Adası’dır.

 

3.   İnegöl Kenti, Gelişmiş Sanayisi, Köftesi, Mobilyası ve Oylat kaplıcaları ile ün salmış bir kent olmasının yanında Tarihsel Dokusu ile Kültür Kenti olma özelliğini sürdürmektedir.

 

20111101-07mp4-tarih-large

 

Oylat-Kaplıcaları

 

oylat

 

4. Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür ayrıca Türkiye’de bulunan en büyük göldür.

1van_golu_manzaralari_3

url 187616_van-golu

 

5. Denizli Pamukkale travertenleri kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında. Travetenler görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları romatizma göz ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

denizli_pamukkale_travertenleri-1

 

c5747074-1c39-43a5-98fd-ff64d1352f31

 

denizli denizli_pamukkale_travertenleri-2

 

6. Antalya Düden Şelalesi şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

 

düden-şelalesi_311480

duden-selalesi05

duden-şelalesi2

 

7.  Adıyaman Nemrut Dağı  Kommagene kralı Antiochus Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinir.

 

1019494adiyaman_nemrut_dagi_bati_terasi adiyaman-nemrut-dagi


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home4/mutlukal/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273